თეგეტა გრინ პლანეტმა, თეგეტა აკადემიამ და მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს
6 აგვისტოს თეგეტა გრინ პლანეტს, თეგეტა აკადემიასა და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს - მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმის მიზანია მსჯავრდებულთა და ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაციისა და საზოგადოებაში სრულფასოვანი ინტეგრაციის ხელშეწყობა, ასევე მათი გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება, პიროვნული განვითარებისა და სოციალური პასუხისმგებლობის გაძლიერება.
თანამშრომლობის ფარგლებში, მხარეები ერთობლივად დაგეგმავენ და განახორციელებენ გარემოს დაცვის, ეკოლოგიური პასუხისმგებლობისა და მდგრადი განვითარების საკითხებზე საგანმანათლებლო, საინფორმაციო, შემეცნებით და პრაქტიკულ ღონისძიებებს.
თეგეტა გრინ პლანეტი, საკუთარი კომპეტენციისა და შესაძლებლობების ფარგლებში, უზრუნველყოფს სამიზნე ჯგუფებისთვის გარემოსდაცვითი მიმართულებით შესაბამისი ღონისძიებების დაგეგმვას, თემატური საგანმანათლებლო და საჭიროების შემთხვევაში, დასაქმების პროგრამების ხელშეწყობას, ასევე საინფორმაციო შეხვედრების ორგანიზებას.
მნიშვნელოვანი მიმართულებაა თეგეტა აკადემიის ჩართულობაც. აკადემია ხელს შეუწყობს ავტოინდუსტრიის სექტორში არსებული პროფესიების გათვალისწინებით სასერტიფიკატო პროგრამებისა და მოკლევადიანი ტრენინგ-კურსების მიწოდებას და სურვილის შემთხვევაში, დასაქმების შესაძლებლობების ხელშეწყობას.
თავის მხრივ, მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრი ხელს შეუწყობს სამიზნე ჯგუფებისთვის შესაბამისი საგანმანათლებლო და დასაქმებისთვის მომზადების პროგრამების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას, მონაწილეთა ჩართულობასა და საჭირო სასწავლო გარემოს შექმნას.
მემორანდუმით გათვალისწინებული თანამშრომლობა ეფუძნება თანასწორობის, ურთიერთპატივისცემის, კეთილსინდისიერების, ანტიდისკრიმინაციული მიდგომისა და სტიგმატიზაციის დაუშვებლობის პრინციპებს.
თეგეტა გრინ პლანეტი, თეგეტა აკადემია და მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების ცენტრი ითანამშრომლებენ ერთი წლის ვადით და შესაძლებლობების ფარგლებში ერთობლივ პროექტებსა და აქტივობებს დაგეგმავენ.
მემორანდუმი კიდევ ერთი დიდი ნაბიჯია იმისკენ, რომ გარემოსდაცვითი განათლება, პროფესიული განვითარება და საზოგადოებაში რეინტეგრაცია ერთმანეთთან დაკავშირებულ, პრაქტიკულ შესაძლებლობებად იქცეს.
თეგეტა გრინ პლანეტი თეგეტა ჰოლდინგის გარემოსდაცვითი მიმართულებაა, რომელიც 2022 წლიდან ფუნქციონირებს და გარემოსდაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ავტორიზებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (EPR) ორგანიზაციაა ავტონარჩენების მიმართულებით.
ორგანიზაცია მუშაობს გამოყენებული საბურავების, ნარჩენი ზეთებისა და აკუმულატორების შეგროვების, ტრანსპორტირებისა და სათანადო მართვის მიმართულებით და ხელს უწყობს საქართველოში ნარჩენების მართვის თანამედროვე, ცირკულარულ ეკონომიკაზე დაფუძნებული მიდგომების განვითარებას.
ამასთან, თეგეტა გრინ პლანეტი აქტიურად ახორციელებს გარემოსდაცვითი განათლებისა და ცნობიერების ამაღლების პროექტებს, თანამშრომლობს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან, ახალგაზრდულ ორგანიზაციებთან და სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენლებთან და ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის, რესურსების დაზოგვისა და ნარჩენების პასუხისმგებლიანი მართვის კულტურის განვითარებას.

«Tegeta Green Planet», «Tegeta Academy» и Центр профессиональной подготовки и переподготовки осуждённых подписали Меморандум о сотрудничестве
6 августа между «Tegeta Green Planet», «Tegeta Academy» и юридическим лицом публичного права при Министерстве юстиции Грузии - Центром профессиональной подготовки и переподготовки осуждённых - был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Цель меморандума - содействие реабилитации осуждённых и бывших заключённых и их полноценной интеграции в общество, а также повышение их экологической осведомлённости, развитие личностного потенциала и укрепление социальной ответственности.
В рамках сотрудничества стороны будут совместно планировать и реализовывать образовательные, информационные, просветительские и практические мероприятия по вопросам охраны окружающей среды, экологической ответственности и устойчивого развития.
«Tegeta Green Planet» в рамках своей компетенции и возможностей будет содействовать планированию соответствующих экологических мероприятий для целевых групп, реализации тематических образовательных и, при необходимости, программ содействия трудоустройству, а также организации информационных встреч.
Важную роль в сотрудничестве будет играть и «Tegeta Academy». С учётом профессий, востребованных в автомобильной отрасли, академия будет содействовать предоставлению сертификационных программ и краткосрочных учебных курсов, а также, при наличии соответствующих возможностей, содействовать трудоустройству участников.
В свою очередь, Центр профессиональной подготовки и переподготовки осуждённых будет содействовать информированию целевых групп о соответствующих образовательных программах и программах подготовки к трудоустройству, обеспечивать вовлечение участников и создавать необходимые условия для обучения.
Сотрудничество, предусмотренное меморандумом, основывается на принципах равенства, взаимного уважения, добросовестности, недискриминационного подхода и недопустимости стигматизации.
«Tegeta Green Planet», «Tegeta Academy» и Центр профессиональной подготовки и переподготовки осуждённых будут сотрудничать в течение одного года и в рамках своих возможностей совместно планировать и реализовывать проекты и мероприятия.
Меморандум является ещё одним важным шагом к тому, чтобы экологическое образование, профессиональное развитие и социальная реинтеграция стали взаимосвязанными и практически доступными возможностями.
«Tegeta Green Planet» - экологическое направление «Tegeta Holding», функционирующее с 2022 года. Организация является авторизованной организацией по реализации Расширенной ответственности производителя (EPR) в сфере автомобильных отходов, уполномоченной Министерством охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии.
Организация занимается сбором, транспортировкой и надлежащим управлением использованными шинами, отработанными маслами и аккумуляторами, способствуя развитию в Грузии современных подходов к управлению отходами, основанных на принципах циркулярной экономики.
«Tegeta Green Planet» также активно реализует проекты в сфере экологического образования и повышения осведомлённости, сотрудничает с образовательными учреждениями, молодёжными организациями и представителями различных секторов, а также способствует развитию экологической ответственности, рационального использования ресурсов и культуры ответственного обращения с отходами.